Ev Yapımı Yoğurt

Mucizevi bir besin olan yoğurt, üzerinde yaşadığımız coğrafyada binlerce yıl önce yaşamış toplumların bize bıraktığı çok değerli bir miras…

Bebeklikten itibaren yemeye alıştığımız ve yemek kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası olan yoğurtla yaptığımız ya da yoğurtlayarak yediğimiz yemek sayısı o kadar fazladır ki… Bu çok kıymetli besini bir de evde yaptığımızda değerine değer katmış oluruz.

Evde yoğurt yaparken, en önemli şey taze, doğal süt bulabilmektir. Anadolu’da veya küçük şehirlerde taze süte ulaşmak çok daha kolay. Fakat İstanbul gibi metropollerde yaşayan insanlar için bu sorun olabiliyor. Ancak İstanbul’un civarındaki çiftliklerde, köylerde ya da yerleşim alanlarında bulunabiliyor. Bunun için hiç üşenmeden, size en yakın yerleri gezip, tespit ederek en azından haftada bir, taze sütünüzü temin ederek evde yoğurdunuzu mayalandırabilirsiniz. Hiçbirine imkanınız olmuyorsa kaliteli, güvenilir markaların ürettiği günlük sütleri de kullanabilirsiniz.

Taze sütü eve getirince hemen kaynatmamız gerekmektedir. Sütü daha çabuk soğutmak için, soğuk su koyduğumuz bir kabın içerisine oturtabiliriz.

Sütün mayalanma derecesi önemli: Bunun için derece kullanırsak çok daha iyi sonuç alırız eğer yok ise serçe parmağımızı, ılıttığımız sütün içinde 7 saniye yanmadan tutabiliyorsak mayalanma için uygun sıcaklığa gelmiş demektir. Fırında 50oC de uyutma tekniği ile mayalandırdığımız bu yöntemi yaz kış kullanabilir, her defasında muhteşem sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Mayaladığımız yoğurttan her seferinde bir miktar ayırarak, daha sonrakiler için kullanabiliriz. Böylelikle gittikçe çok daha doğal bir yoğurt mayası elde etmiş oluruz. Ayırdığımız yoğurt mayasını, kapaklı bir cam kavanozda muhafaza edebiliriz.

MALZEMELER

  • 1 lt. taze süt (5 su bardağı)
  • 1 yemek kaşığı yoğurt (20 gr.)

YAPILIŞI

-Fırınımızı 50oC’ye getirelim

-Sütümüzü tencereye alıp kaynatalım (90oC , 2 dk.)IMG_0826

-Altını kapatıp, ılımaya bırakalım (50-55oC)

-Yoğurdu bir kaseye alıp, iyice çırpalımIMG_0824

-50oC’ye ılıyan sütten 1 kepçe alarak, yoğurdumuzun içine katalım ve iyice ayran kıvamında  çırpıp tekrar sütün içine karıştırarak dökelimIMG_0868

-Mayalandıracağımız kaba sütümüzü dökelim ve hemen fırına koyalımIMG_0845

-3 saat fırında (50oC) bırakalım ve fırını kapatalım

-Yoğurdumuz soğuyunca buzdolabına alalım

-1 gün bekletip, tüketelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir