Hakkımızda

Merhaba, Ben Nurhan ÇOPUROĞLU

Kendimi bildim bileli yemek yapmayı, görsel açıdan yemeği değişik tarzlarda sunmayı, paylaşmayı ve yemeyi çok seviyorum. Ayrıca tariflerin orijinaline sadık kalarak birtakım küçük değişiklikler ve yenilikler katmayı da… Aslında daha çok o yemeğin nereye ait olduğunun, nasıl yapıldığının hikayesini araştırmak, incelemek ve bunun üzerine düşünmek en büyük tutkum olmuştur.

Bundan dolayıdır ki üniversitede yerel yönetimler okurken proje ödevi olarak seçmiş olduğum “Yemek Kültürü” konusunu, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinin farklı yemek kültürü ve insanlar üzerine etkisini araştırıp sunum yapmak beni hem çok etkilemiş hem de pek çok bilgi ve doneye sahip olmamı sağlamıştır.

Yemek kültürü insanların yaşamış olduğu coğrafi konuma, iklim şartlarına, o bölgede yetişen veya olagelen ürün ve malzemelere göre şekil almış ve bu durum insanların gelenek, görenek ve yaşam tarzlarının biçimlenmesine yol açmıştır. Örneğin; Ege Bölgesi’nde envai çeşit otların ve sebzelerin yetişmesi ve zeytin ağaçlarının bolca bulunması zeytinyağlı otlu yemeklerin sıkça yapılmasına ve yemek kültürünün de bu yönde gelişmesine olanak sağlamıştır.

Aslında çok zengin olan yemek kültürümüz ile ilgili yazılacak, araştırılacak ve söylenecek o kadar çok şey var ki bende bunu bir misyon olarak kabullenip, Mimar Sinan Özel Okulları’nın bir sosyal kulüp çalışması olan “Aşçılık ve Yemek Kültürü” kulübünde öğrencilere yemek yaptırırken yer yer de yemek kültürümüz hakkında bilgiler vermeye çalışıyorum.

Eşimin de mesleği sebebiyle yıllarca gıda sektörünün içinde yer almak, bu sektörle ilgili sosyal, ekonomik, kültürel alanda oluşum ve gelişimlerden haberdar olmamı sağlamıştır. Sürekli yenilik ve değişim peşinde koşan eşimin de isteği doğrultusunda ‘Mutfak Sanatları Akademisi’nde almış olduğum profesyonel aşçılık eğitimi benim için önemli bir dönüm noktası olmuştur. Sektöre farklı bir pencereden bakmama, ne yapabilirim? nasıl bir yenilik katabilirim? sorularını sormama ve bir Ar-Ge danışmanlık birimini kurmama katkıda bulunmuştur. Daha çok ürün geliştirmek amacıyla Ar-Ge mutfağında, hem Türkiye mutfağından hem de dünya mutfağından denemeler yaparak Yaylam Catering, Elze Catering ve Kolej Catering gibi toplu yemek üreten firmalara danışmanlık hizmeti vermekteyim.

Bütün bu birikimlerimi, deneyimlerimi ve yenilikleri herkesle paylaşmak istiyorum. Gelin hep birlikte hem lezzetli reçeteler uygulayıp, sıcacık, sevgi dolu sofralar kuralım, hem de yemek kültürümüzü yeni nesillere aktarmak için aracı olalım.