Yufka Tatlısı

Günlük hayatımızın yoğun koşuşturmasında, yemek hazırlarken işimizi kolaylaştıran yardımcı bir üründür yufka. Elimizin altında yufka varsa, ister misafirlerimize, ister kendimize envai çeşit tarif oluşturmamız kaçınılmazdır. Yufka tatlısı da o tariflerden biridir. Bu tatlı, önceden hazırlanıp buzdolabında, ağzı streçlenerek 3 gün kadar bekletilebilir. Misafirler içeride otururken hemen dolabınızdan çıkarıp kızartarak onlara sıcak sıcak ikramda bulunabilirsiniz. Zaten bu tatlıyı sıcak yemenizi tavsiye ederim. Soğuduğunda çıtırlığını kaybedebilir. Bizim mutfakta da çok beğenilen bu tarifi denemenizi tavsiye ederim.

MALZEMELER

  • 1 adet yufka

İÇ HARCI İÇİN

  • 1 su bardağı ceviz içi (100 gr.)
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 yumurta beyazı

ŞURUBU İÇİN

  • 1 lt. su (4 su bardağı)
  • 400 gr. şeker (2 su bardağı)
  • ¼ limon suyu

YAPILIŞI

-İlk olarak şurubu hazırlamak ile başlayalım. Şekeri, suyu bir tencereye alarak kaynatalım. Biraz kıvam almaya başlayınca limonunu sıkalım. 1-2 taşım daha kaynatıp altını kapatalım. (Şurubu önceden hazırlayıp soğutmamız çok önemli tatlının hamurlaşmaması için. Tatlı sıcak, şurup soğuk olmalıdır)

-Cevizimizi rondada iri olmayacak şekilde çektirelim. İçerisine, tarçın ve yumurta beyazını katarak iç harcımızı hazırlayalım

-Yufkayı serelim, kenarlarından yuvarlak kısımlarını alıp, dikdörtgen hale getirelim ( Daha eşit bir rulo olmasını sağlayacaktır)

-Yufkayı ortasından keserek iki eşit parça haline getirelim

-Bir fırça yardımıyla yufkanın her tarafını ıslatalım

-İç harcını yufkanın üzerine uzun bir şerit halinde yayalım

Jpeg

-Yufkayı rulo şeklinde saralım (yufkayı ne kadar ince ve sıkı sararsanız piştiğinde o kadar çıtır olacaktır)

-Aynı işlemi, yufkanın diğer parçası için de yapalım

-Rulo haline getirmiş olduğumuz yufkayı yaklaşık 5-6 cm. aralıklarla keselim

-Dilimlenmiş yufkaları, derin bir tencerede kızdırmış olduğumuz yağın içerisine atarak kızartalım (Daha sonrasında hamur olmaması için yanmadan iyice kızarmasını tavsiye ederim)

-Kızarmış yufkaları, fazla yağından arındırmak için bir havlu kağıdın üstüne alalım ve hemen soğumuş olan şurubun içerisine koyalım. Kevgirle 1-2 defa alt üst edip iyice şuruba bulandıktan sonra alalım (Şurupta çok bekletirseniz tatlınız yumuşayacaktır. Çıtır bir tatlı olması gerekmektedir. Dolayısıyla bu işlem saniyeler içerisinde tamamlanmalıdır.

-Sonrasında servis tabağına alarak antep fıstığıyla süsleyebilirsiniz

-Sıcak yemenizi tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir